Czy moje dolegliwości wynikają z niskiego poziomu testosteronu?

Mam 25 lat od jakiegoś czasu straciłem chęci do działania, nic mi się nie chce robić. Mam wahania nastroju, pomimo ujemnego deficytu kalorycznego waga stoi w miejscu, po posiłku często jestem senny, mam mniejsza chęć na stosunki seksualne a mój wzwód nie jest taki jak był oraz mam ruchome jadea. Czy to może być spowodowane niskim poziomem testosteronu? Do jakiego lekarza się udać żeby mi pomógł i co to może być ?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pana obawy związane z obecnym stanem zdrowia oraz opisanymi dolegliwościami. Istotnym jest, czy występują pewne choroby przewlekłe, które wymagałyby stałego leczenia. Wiele preparatów bowiem może mieć wpływ na samopoczucie.

Ze względu na odległość trudno jest jednoznacznie wskazać przyczynę Pana dolegliwości, dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem internistą lub urologiem. Specjalista po badaniu przedmiotowym będzie mógł podjąć decyzję o dalszych krokach działania.

Na pewno warto byłoby wykonać pełną morfologię, CRP, oznaczenie poziomu prób wątrobowych, kreatyniny, TSH, kortyzolu, testosteronu oraz progesteronu. Niezbędne również może okazać się wykonanie USG jamy brzusznej.

Niedostateczny poziom hormonów, takich jak testosteron może objawiać się opóźnionym dojrzewaniem płciowym, spadkiem libido, zaburzeniami wzwodu, znużeniem i przewlekłym zmęczeniem.

Dodatkowo niski poziom testosteronu wpływa na otyłość, zmniejszenie masy mięśniowej oraz owłosienia.

Aby poprawić swoje samopoczucie zalecamy zwiększenie aktywności fizycznej, zmianę sposobu odżywania, zadbanie o zdrowy sen i wypoczynek, a także unikanie sytuacji stresowych.

Życzymy Panu lepszego samopoczucia!

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-testosteron

https://portal.abczdrowie.pl/progesteron

https://portal.abczdrowie.pl/testosteron-a-lysienie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.