Czy moje dreszcze są spowodowane wysiłkiem?

Witam.Mam 50 lat i bardzo lubię chodzić po górach (Tatry) w okresie letnim.W góry wyjeżdżamy co roku dosłownie na kilka dni ponieważ jeżeli już wyjedziemy,to wycieczki są bardzo intensywne.Zaraz po przyjeździe jest to krótka i łatwa wycieczka na jakieś niższe szczyty,natomiast w ciągu takiego tygodniowego pobytu zaliczamy przynajmniej dwie około 9-cio godzinne marsze,połączone z wejściem na jakiś wyższy szczyt i zejście.Przykładowo: Palenica Białczańska-Morskie Oko-Świstówka-Dolina Pięciu Stawów Polskich-Kozi Wierch-Dolina Roztoki-Palenica Białczańska.Wycieczka 9-cio godzinna.Wracam już bardzo zmęczony,ale czuję się dobrze.Wiadomo zmęczony,bo to marsz pod górę plus wejście na szczyt i powrót.Mój problem polega jednak na tym,że od dwóch lat (sezonów letnich) po takiej długiej wycieczce,wieczorem dostaję dreszczy,tak jak miałbym gorączkę.Nie mierzyłem sobie temperatury do tej pory w takiej sytuacji,bo uważałem że są to dreszcze spowodowane nadmiernym i nagłym wysiłkiem fizycznym.I pewnie tak jest,tylko pytanie czy taki wysiłek jest wskazany,jeżeli mam później takie objawy.Nadmienię jeszcze,że w ciągu roku niestety mam bardzo mało ruchu i myślę że tu leży problem.Organizm nie jest przyzwyczajony do tak nagłego i intensywnego wysiłku.Tylko czy taki nagły wysiłek jest bezpieczny...Na drugi dzień czuję normalnie i mam ochotę na następne wyjście w góry.Z góry dziękuję za odpowiedź i sugestie.Pozdrawiam.

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Proszę przez dwa miesiące przed takim wyjazdem biegać, chodzić, jeździć na rowerze. Powinien Pan przyzwyczaić organizm do aktywności fizycznej wcześniej.