Czy moje dziecko jest złe?

Dzień dobry. Jestem mamą 3-letniej dziewczynki. W tym roku moja córka zaczęła uczęszczać do przedszkola. Niestety pech chciał, że po dwóch dniach pobytu zachorowała i przez tydzień nie chodziła do przedszkola. Po powrocie musiała od razu zostać na leżakowaniu, co było dla niej "nowością", gdyż odkąd skończyła 2 lata, przestała spać w dzień. Córka na ogół jest dzieckiem spokojnym, raczej wykonuje polecenia, które dajemy jej w domu. Nie zawsze jednak jest to po jej myśli i czasami się buntuje, okazując to w sposób obrażania się i płaczu. Problem polega na tym, że raptem po dwóch dniach pozostania na leżakowaniu, pani poinformowała mnie, że moja córka jest niegrzeczna, w ogóle się nie słucha i przeszkadza innym dzieciom. Kiedy jest leżakowanie to ona wstaje z leżaczka i śpiewa sobie piosenki. Odniosłam też wrażenie, że Pani przeszkadza to, że moja córka ciągle się o coś pyta i jest wszystkiego ciekawska. To prawda, jest gadułka i ciągle o coś pyta. Zastanawiam się tylko nad tym czy dziecko w wieku 3 lat ma usiąść w jednym miejscu i nic nie mówić, bo z takiego założenia wychodzi pani po rozmowie na temat zachowania mojej córki. W związku z tym proszę o poradę, co mam w takiej sytuacji zrobić, żeby dziecko jakoś zaakceptowało fakt, że musi leżakować. W domu oczywiście rozmawiałam z nią na ten temat i obiecywała, że będzie grzeczna, ale aż się boję następnego spotkania z wychowawczynią.

KOBIETA ponad rok temu

Witam:)

Przyznam, że poruszyły mnie Pani slowa dotyczące funkcjonowania przedszkola i podejścia przedszkolanki do dziecka. Jeżeli dziecko nie ma w zwyczaju spać w ciągu dnia, przedszkole powinno wziąć to pod uwagę i zapewnić dziecku w tym czasie inny rodzaj aktywności. Możliwe, że córeczka wykazuje cechy nadruchliwości, ale to nie powód, aby myśleć o niej źle. Proszę nie obiecywać przedszkolance, że następnego dnia dziecko będzie grzeczne, bo takiej gwarancji nie ma, a zachowanie maluszka w przedszkolu to przede wszystkim sprawa osób zajmujących się dziećmi bezpośrednio, a dopiero później Pani. Jeśli ma Pani trudność w porozumiewaniu się z opiekunkami córeczki, to proszę skontaktować się z pracownikiem (pedagog, psycholog) w poradni psychologoiczno-pedagogicznej, który jest tzw. opiekunem placówki. Może osoba bezstronna pozwoli właściwie ocenić zachowanie dziecka i znajdzie sposób, jak rozwijać umiejętności dziecka oraz modelować jego zachowanie.

Pozdrawiam

wiele dzieci odmawia leżakowania, myślę że należałoby rozważyć rozmowę z dyrektorem na temat zorganizowania czasu podczas leżakowania ewentualnie odbierania dziecka przed leżakowaniem