Czy moje dziecko może mieć zespół Aspergera?

Jego zachowanie zmienia się jak w kalejdoskopie, ma napady agresji, w szkole przeszkadza w prowadzeniu lekcji, jest bardzo ruchliwy. W szkole twierdzą, że to moja wina, że go rozpieściłam, a nauczyciel od angielskiego w ogóle sobie z nim nie radzi i sugeruje mi, żebym go zabrała ze szkoły, choć nie mówi mi tego wprost. Jest bardzo inteligentny, ambitny, z nauką nie ma problemu żadnego. W takim ataku szału używa brzydkich słów, nie można do niego dotrzeć i w momencie, kiedy już się wydaje, że sprawa jest już załatwiona i powinna przejść w niepamięć, on znowu sobie o niej przypomina i wszystko zaczyna się na nowo. Często narzeka, że nikt go nie lubi, że nie ma kolegów, odnoszę wrażenie, że ma niską samoocenę. W sytuacjach konfliktowych u niego jedyna reakcja to agresja, rzuca przedmiotami, popycha dzieci, wyzywa i bije je. Nie dopuszcza wtedy do siebie nikogo i nie docierają żadne argumenty do niego. Lubi być w centrum uwagi, lubi być najlepszy we wszystkim, źle znosi porażki. Ale jest taki czas, że jest grzeczny, nawet bardzo i taki stan może trwać nawet 2 tygodnie, więc może faktycznie to moja wina i wychowania?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam:)

Bardzo trudno jest stwierdzić, czy Pani syn ma zespół Aspergera czy jego zachowanie wynika z innych powodów. Przede wszystkim zachęcam do spotkania z psychologiem dziecięcym, np. w poradni psychologiczno-pedagogicznej lub innej instytucji, mającej doświadczenie w diagnozowaniu zaburzeń rozwojowych:)

Przede wszystkim, przed postawieniem diagnozy, konieczna jest rozmowa z rodzicami, obserwacja dziecka w szkole i zrobieniem badań diagnostycznych, w tym intelektu.

Aby stwierdzić zespół Aspergera konieczne jest spełnienie pewnych kryteriów testowych: w zakresie mowy, zachowań rutynowych, kompulsywnych, zainteresowań, kontaktów społecznych, rozumienia komunikacji niewerbalnej.
Zachowanie syna może być spowodowane pewnymi błędnymi działaniami, które mogą nasilać jego niepożądane zachowania:)

Pozdrawiam