Czy moje objawy mogą wskazywać na fobie społeczną?

Witam. Chciałbym dowiedzieć się czy moje objawy mogą wskazywać na fobie społeczną, czy są zaledwie nieśmiałością? Moje objawy to stres i rożnego rodzaju obawy przed każdym spotkaniem spotkaniem z ludźmi (oprócz najbliższych) Najbardziej jest on nasilony przy spotkaniach z rodziną (oprócz tej najbliższej). Staram się unikać spotkań i już w latach przedszkolnych niezbyt podobało mi się chodzenie do szkoły. W szkole podstawowej i średniej nie chciałem już opuszczać zajęć, ale zależało mi, aby uniknąć kontaktu z osobami których mało znam. Jestem cichy, zamyślony, gdyż analizuje każde słowo, również stesuje się kontaktem wzrokowym. Przy stresujacych spotkaniach lub przed często zwiększa mi się rytm bicia serca, twarz czerwienieje, czy nawet czuję ,,ukłucia" w klatce piersiowej. Mimo tych wszystkich trudności potrafię prowadzić rozmowy, ale kosztuje mnie to dużo stresu przed i w trakcie spotkania. Być może lęk ten jest spowodowany traumatyczną sytuacja w czasach wczesnoszkolnych (publiczne ośmieszenie) lub ma podłoże genetyczne. Czy mam podstawy, aby udać się do lekarza specjalisty? Z góry dziękuję za pomoc.

Do specjalisty warto się udać wtedy, jeśli objawy, o których Pan pisze znacznie utrudniają Panu funckjonowanie. O fobii społecznej mówimy najczęściej wtedy, gdy lęk przed sytuacjami związanymi z innymi osobami, powoduje, że osoba często unika kontaktów z innymi ludźmi i nie może realizować różnych ról w swoim życiu. Jeśli odczuwa Pan trudności w realizacji ważnych życiowych potrzeb (np. unika innych osób lub sytuacji, spotkań z ważnymi osobami, uniemożliwia pracę) lub powoduje znaczne dolegliwości psychiczne - warto rozważyć wizytę u psychoterapeuty.