Czy moje problemy wynikają z bezsenności?

Często mam problemy z zaśnięciem, prawdopodobnie wynika to z niezachowania zasad higieny snu, jednak nie zawsze mam na to wpływ. Kiedy położę się do łóżka, zaśnięcie zajmuje mi dużo czasu. Wtedy przeszkadza mi każdy dźwięk w domu, jednak mieszkając z rodziną, ciężko tego uniknąć. Wiem, że nie jest to normalne, bo spotykam się z niezrozumieniem ze strony rodziny i nie mogę wymagać od nich, by zachowywali się ciszej, gdy ja położę się spać. Zastanawiam się jednak, czy moje problemy to już bezsenność?

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,

Termin "bezsenność" obejmuje wiele różnego rodzaju trudności związanych ze zmianą długości oraz jakości snu. Wiele osób cierpiących na bezsenność zgłasza trudności w zasypianiu, jednakże wydaje mi się, że każdy miałby trudności w zaśnięciu, gdy inni domownicy w tym czasie hałasują. Nie do końca z pewnością rozumiem tę sytuację z powodu lakonicznego jej opisu.

Jeśli nie zauważyła Pani, by długość snu znacznie się skróciła z niewiadomych przyczyn, jeśli sen przynosi Pani wypoczynek i nie ma innych, związanych z nim trudności, to w pierwszej kolejności proponowałbym jednak rozmowę z rodziną na ten temat.

Być może wyznaczenie pewnych godzin ciszy nocnej bądź czasu relaksu wieczornego przyniosłoby tu oczekiwany skutek? Może dobrym rozwiązaniem byłoby stosowanie przez Panią "stoperów", czyli zatyczek do uszu.

Pozdrawiam serdecznie