Czy moje problemy wynikają z depresji?

Mam 13 lat i od pewnego czasu dzieje się zemną coś złego: unikam kontaktów z ludźmi, chcę pobyć sama, codziennie płaczę (siedzę wtedy w jakimś rogu ściany), nabrałam apetytu, niczym się nie cieszę jak kiedyś, rzadziej się śmieję, jestem przygnębiona, zaczęłam zaniedbywać swoje obowiązki, ciągle siedzę przy kompie i słucham smutnych melodii. Nie mam myśli samobójczych, nie jestem do tego raczej zdolna.

Zauważyłam też, że potrafię siedzieć i patrzeć się w jedno miejsce (kiedyś tak nie było, nie potrafiłam usiedzieć na jednym miejscu) - ogólnie wszystkie objawy depresji. Robiłam test, wyszło, że mam ciężką depresję, bo nie sądzę, że to chwilowe wahania nastroju. Boli mnie głowa (ale myślę, że to przez to częste płakanie i siedzenie przed kompem). Proszę o pomoc, co mam zrobić? Boje się, że mama mnie wyśmieje czy coś w tym stylu. Co się ze mną dzieje? Co mam powiedzieć mamie?

Witam!

Twoje samopoczucie może mieć związek z okresem dojrzewania, przez który teraz przechodzisz. Niestety jest to czas, który cechuje się między innymi chwiejnością emocjonalną, czyli łatwym przechodzeniem od stanów radości, po głęboki smutek. Apatia, brak chęci na nawiązywanie nowych znajomości, słuchanie przygnębiającej muzyki może być spowodowane również zmianami hormonalnymi, które teraz prawdopodobnie w Tobie zachodzą.

Pamiętaj, że okres dojrzewania to czas, w którym zmienia się Twoje ciało, zaczynasz stawać się kobietą. To też nie pozostaje bez znaczenia dla młodej dziewczyny.

Proponowałabym, abyś szczerze porozmawiała ze swoją mamą, powiedziała jej jak się czujesz, że jest Ci ciężko i że oczekujesz od niej wsparcia. Możecie razem wybrać się do psychologa, abyś mogla porozmawiać z kimś kompetentnym.
Testy, które znajdujesz w Internecie nie pozwalają na postawienie diagnozy, czy jest to depresja czy nie. Pamiętaj, że taką diagnozę może postawić tylko specjalista w bezpośrednim kontakcie z Tobą.

Trzymam kciuki za Ciebie i pozdrawiam!