Czy może się okazać, że moje cykle są niepłodne?

Witam serdecznie,
Staramy się z Mężem o Maleństwo. Niestety zauważyłam u siebie dziwną sytuację. Podczas dni, w których śluz szyjkowy jest przejrzysty i rozciągliwy mam niską temperaturę ciała (oczywiście mierzoną o jednej porze dnia tuż po przebudzeniu), a mianowicie 36,3.
W 14 dniu cyklu miałam 1 objaw przezroczystego śluzu szyjkowego, wtedy temperatura ciała wynosiła 36,5, dnia następnego 36,3, dodam, iż miesiączki mam regularne, trwające 28 dni. Cykl zaczął się temperaturą 36,3.
Ważną informacją może być, iż miałam zabieg wyłyżeczkowania jamy macicy. Czy może się okazać, że moje cykle są niepłodne? Czy możliwy jest spadek temperatury tuż przed owulacją lub jej wahania?
Pozdrawiam serdecznie,
lidia23

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Jeżeli występują u Pani regularne miesiączki, to występują również owulacje, a więc z tego punktu widzenia nie jest Pani niepłodna. Oczywiście na przeszkodzie mogą stać inne czynniki.

Wahania temperatury, o których Pani pisze, mogą się wiązać z niedokładnością pomiaru czy faktem, że temperatura waha się w czasie doby, zależy ona również od aktywności fizycznej i wielu innych czynników, nawet nastroju.
Skok temperatury następuje wraz z początkiem drugiej fazy cyklu, a więc po owulacji. Tak więc dniom płodnym towarzyszy temperatura taka jak na początku cyklu, czyli owe 36,3-36,5 stopni w Pani przypadku.
Jeżeli ma Pani zawsze regularne 28-dniowe miesiączki, to owulacja występuje najpewniej w 14 dniu cyklu. Aby zwiększyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, należy się kochać w 13 i 14 dniu cyklu, nie zapominając jednocześnie o obserwacji innych objawów płodności.

Pozdrawiam serdecznie!