Czy możemy starać się o dziecko, jeżeli mąż bierze leki psychotropowe?

Witam serdecznie! Chcielibyśmy z mężem starać sie o dziecko, ale mąż choruje na nerwice i bierze leki przeciwdepresyjne i psychotyczne. Ile trzeba odczekać aby móc starać sie o dziecko? Chciałabym się dowiedzieć również, czy jeżeli rok temu miala 2 prześwietlenia nerek RTG po roku można już zachodzić w ciążę? Czy te naświetlenia nie będą miały wpływu na płód?

Bardzo dziekuje i pozdrawiam!

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Zdjęć rentgenowskich nie wolno wykonywać w trakcie ciąży i karmienia piersią. Zdjęcia wykonane przed rokiem nie stanowią natomiast przeciwwskazania do starań o dziecko. Jeśli zaś chodzi o leki psychotropowe stosowane przez męża - również nie powinny one być problemem, jeśli tylko nie wywołują hiperprolaktynemii, która może negatywnie wpływać na płodność. Proszę jednak zapytać o to przede wszystkim lekarza psychiatrę, który leczy mężą.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia w staraniach!