Czy możliwa jest astma na skutek palenia papierosów?

Witam, mam 26 lat palilem od bardzo mlodego wieku papierosy , okolo 5 lat temu mialem samoistna odme plucna , oczywoscie od tamtej pory nie pale papierosow , ale rowniez od tej pory mam problem z oddechem a miankwicie mam chec wzięcia pelnego oddechu a nie moge tego zrobic udaje sie za ktoryms razem , tak mam przez jakis czas i potem znika i pojawia sie znow. Teraz znow sie pojawil i caly czas sie boje ze mam astme albo jakas gorsza chorobe . Mialem robione przeswietlenie pluc wszystko ok, echo serca rowniez ok ,morfologia idealna . Czasm dochodzi nie rowne bicie serca ale rowniez znika .

Lek. Paweł Szadkowski

Duszność w astmie ma przeważnie charakter wydechowy. Konieczne jest poszerzenie wywiadu odnośnie do pana dolegliwości oraz badanie fizykalne. Może pan również wykonać spirometrię, która wniesie bardzo dużo informacji klinicznych i ułatwi rozpoznanie ew. choroby dróg oddechowych. W razie nasilonych objawów lub wątpliwości najlepiej udać się do lekarza pierwszego kontaktu.