Czy możliwa jest ciąża po usunięciu jajowodu?

witam byłam w ciąży jednej normalnej i urodzilam drogami natury później miałam ciążę pozamaciczna i teraz niedawno 17 czerwca znów miałam ciążę pozamaciczna usunęli mi ja ale również jajowod i mam pytanie czy zajdę jeszcze kiedyś w ciążę jak mam tylko lewy jajowod a na nim zrosty bardzo proszę o odp jest bardzo młoda mam 24 lata i co ewentualnie mogę zrobić żeby polepszyć moja sytuację

Lek. Paweł Szadkowski

Z jednym jajowodem jak najbardziej można zajść w ciążę. Zrosty oczywiście utrudniają zapłodnienie, ale nie widząc np. obrazu HSG nie jestem w stanie powiedzieć, w jaki sposób te zrosty mogą wpływać. Zawsze pozostaje opcja zapłodnienia pozaustrojowego, operacje uwalniania zrostów. Najlepiej będzie, gdyby udała się Pani do swojego ginekologa. On będzie mógł Panią zbadać i na pewno udzieli więcej informacji.