Czy możliwa jest cukrzyca ciążowa u 36-latki?

Witam. Obecnie jestem w 19 tyg ciąży. Jest to moja trzecia ciąża. Zawsze miałam bardzo niski cukier. Na badaniu w 10 tc wynik wyszedł 63mg. Dostałam glukometr i badam poziom cukru. Niestety od jakiegoś czasu i to tylko rano na czczo poziom jest za wysoki od 103/136. Jest tak tylko rano bo w ciągu dnia mierzony 4 razy dziennie po posiłkach, nawet bez żadnej diety nigdy nie przekracza 140. Nie rozumiem dlaczego tak się dzieje. Mam 35 lat. Na ostatnim usg wyszło że mój synek waży już 226 g i mierzy 17 cm było to w 17w5d ciąży. Czy to jest cukrzyca? Czy moje dziecko nie jest za duże? Proszę o pomoc.

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Będzie Pani miała przed 24 tygodniem wykonaną diagnostykę w kierunku cukrzycy - jest to rutynowe postępowanie. Proszę pamiętać, że Pani wiek predysponuje do wystąpienia cukrzycy ciężarnych. Pozdrawiam.