Czy możliwa jest dna moczanowa u 28-latka?

Witam. Miałem dwukrotnie badania na kwas moczowy. Wynosi tak samo jak wcześniej 7,65.Biorę Milurit i mam stosować dietę ubogopurynową a za 3 miesiące mam powtórzyć badania. Czy to dna moczanowa?Czy mogę jeść to co jadłem w mniejszych ilościach?

Lek. Paweł Szadkowski

Ma Pan podwyższony kwas moczowy, co sprzyja wystąpieniu dny moczanowej. Nie wiem, czy ma Pan już dnę, gdyż nie podał Pan, czy ma jakiekolwiek objawy albo wykonywane badania w tym kierunku - najpewniej nie ma Pan jeszcze dny. Należy obniżyć poziom kwasu, stosując właściwą dietę. Powinien Pan unikać pokarmów, takich jak pokarmy mięsne, szczególnie podroby, buliony, niektóre owoce morza, alkohol. Ciężko powiedzieć, czy powrót do tego, co jadł Pan wcześniej, spowoduje dnę moczanową - najlepiej po prostu zmienić dietę na stałe, lub jeść znacznie mniejsze ilości produktów bogatopurynowych.