Czy możliwa jest neuroborelioza u 26-latka?

Dzień dobry. 3 miesiące temu pojawił się u mnie rumień wędrujący. Dla potwierdzenia boreliozy wykonałem test IgM oraz IgG. Oba dały wynik pozytywny, w obu również stwierdzono obecność krętków Borella afzelii (int. 171), Borella burgdorferi (int. 147), Borella garinii (int.155) i borella spielmanii. Dowiedziałem się, że każdy podgatunek przyczynia się do rozwoju choroby w innych narządach ciała. Czy to możliwe, że będąc zarażonym kilkoma podgatunkami mogę mieć oprócz kłopotów ze stawami również neuroboreliozę? Nie mam jeszcze praktycznie żadnych objawów, dodatni wynik IgG podobno oznacza przewlekłą boreliozę. Czy jest szansa na wyleczenie kuracją antybiotykową? Pozdrawiam

Lek. Paweł Szadkowski

Musi Pan się udać do lekarza. Nie podał Pan, czy już przyjmował antybiotyki od razu po pojawieniu się rumienia. Powinien Pan zostać przeleczony i istnieje szansa na wyleczenie. IgG pojawia się zawsze, po prostu później niż IgM, ale nie oznacza to przewlekłej boreliozy.