Czy możliwa jest u dziecka grupa krwi 0 RH i 0 RH -?

Ojciec posiada grupę krwi A1B Rh-,matka O Rh a dzieci O Rh i O Rh -. Czy jest możliwy taki układ?

Lek. Paweł Szadkowski

Nie jest możliwy taki układ. Skoro ojciec ma grupę A1B - musiał przekazać dzieciom albo grupę krwi A1, albo B. Matka zawsze przekazywała grupę 0, która jest recesywna w stosunku do A i B. Dzieci tych Państwa mogłyby mieć więc tylko grupę A1 lub B. (Rh bez znaczenia, mogłyby mieć + i -).