Czy możliwe jest, aby test z krwi dał fałszywy wynik?

Witam. Właśnie odebrałam wynik bety: <0,1 - czy oznacza to brak ciąży? Bardzo z mężem staramy się o drugiego dzidzusia, okres spóżnia mi się 5 dni - czy istnieje taka możliwość, aby test z krwi się mylił? Moze zrobiłam go za wcześnie?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Jeśli miesiączkuje Pani regularnie, to krwawienie może opóźniać się z innego niż ciąża powodu (stres, zmiana klimatu - od czasu do czasu nieregularność cyklu ma prawo pojawić się nawet u całkiem zdrowej kobiety).

Jeżeli zaś ma Pani nieregularne cykle, to możliwe, że do zapłodnienia doszło mniej niż 7-8 dni temu. W tej sytuacji, wynik testu z krwi ma prawo być jeszcze ujemny i radzę ponowić badanie po tygodniu. Test z krwi daje wynik pozytywny najwcześniej po 7-8 dniach od zapłodnienia. Mała jest szansa, że wynik będzie fałszywy po 10 dniach.

Pozdrawiam serdecznie!