Czy możliwe jest OCD po urodzeniu dziecka?

Czy jest możliwe wystąpienie OCD po 1,5roku od urodzenia dziecka?Nie leczyłam tego,bo porządek i czystość i zasadowe takie same schematy nie wzbudzały we mnie niepokoju,ale byłam nerwowa i po roku zaczął mi dziwnie spadać nastrój,ale to były momenty chwilowe,jak wyjeżdzałam z domu,spałam normalnie,miałam energie do życia i entuzjazm też,spokój i czas prysł we wrześniu 2017 pierwszy objawł wybudzanie w nocy,myśli samobójcze,brak energii totalnej,a apetyt mam i koncentrację dobrą,poczucie wartości też ok.Nigdy nie byłam depresyjna,do 27 roku cieszyłam się życiem.Jak to leczyć?Bywałam u psychoterapeuty,ale to nie dla mnie naprawdę.Sam psycholog stwierdził,że jestem za inteligenta na jego rozmowy,ufam medycynie,nie da się z tym żyć tzn z depresją,bo ocd to żyłam normalnie

Witam serdecznie,

Różnego typu zaburzenia mogą pojawiać się w pewnych momentach życia. Nie są one przypisane danej osobie od zawsze. Poszczególne wydarzenia mogą je jak najbardziej wywołać. Jeżeli chodzi o urodzenie dziecka i przypływ obowiązków z tym związanych - może tak być, jednakże nie jest powiedziane też, iż musi.

Jeżeli chodzi o objawy, jakie obecnie się u Pani pojawiają - myśli samobójcze, problemy ze snem oraz brak energii, przy zachowanej samoocenie na dobrym poziomie i poprawnym apetytem - nie można wykluczyć zaburzeń nastroju. Przede wszystkim niepokojący jest fakt pojawienia się myśli samobójczych.

Była Pani u psychoterapeuty i stwierdziła, że to nie dla Pani - proszę jednak powiedzieć, co takiego sprawiło, że doszła Pani do takiego wniosku? Ile spotkań ze specjalistą Pani odbyła? Niestety praca terapeutyczna jest długotrwała i czasem przez pewien okres czasu nie widać efektów, ale nie oznacza to, że w pewnym momencie się one nie pojawią. Natomiast co do psychoterapeutów - są różni, pracują w wielu odmiennych nurtach (podejściach) i nie każdy typ pracy odpowiada każdemu klientowi. Zachęcam więc do spróbowania podjęcia terapii u kogoś innego.

Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA

Witam
Była Pani u psychologa czy u psychoterapeuty? To znaczna różnica, gdyż psycholog zajmuje się zdrowymi osobami a psychoterapeuta ma specjalne przygotowanie aby pracować z chorymi.
Może Pani udać się do psychiatry po leki, jednak musi Pani pamiętać że w tym przypadku psychoterapia jest wskazana. Leki mogą zredukować objawy ale nie usuną przyczyn. Proszę udać się do psychoterapeuty psychodynamicznego.
Pozdrawiam