Czy możliwe jest odziedziczenie choroby nerek?

Gdy skończyłam 15 lat złapał mnie ostry ból brzucha, od razu poszłam na izbę przyjęć – stwierdzono, że to wyrostek lecz po zrobieniu badan okazało się, że to problemy z nerkami. Przez 2 lata rożni lekarze twierdzili, że to stan przewlekły, że chodziłam z gołym brzuchem (czego nigdy nie robiłam). Od 3 lat wreszcie jestem traktowana poważnie, ale mimo rożnych badan nie wiadomo do końca co mi jest - robiono mi rok temu USG, niedawno robiłam urografię, ale wyszła nieczytelnie, niedawno też dowiedziałam się, że gdy byłam dzieckiem też już leżałam w szpitalu na nerkę - wtedy lekarze uznali to za infekcję. Zaczęłam się bać od niedawna, ponieważ mój dziadek niedawno stracił nerkę, wcześniej zdiagnozowali u niego kamienie, usłyszałam, że być możne ja mogłam to odziedziczy to po dziadku - chciałabym wiedzieć czy to możliwe, czy powinnam się przygotowywać na to w szczególności ze bóle i kolki są o wiele silniejsze niż rok temu. Dostałam skierowanie na kilka badan jak kreatynina, kwas moczowy, mocznik - nie wiem do czego są robione, a w internecie czytałam, że robione są przy niewydolności nerki. Rozpisałam się tak, bo strasznie się boję tego wszystkiego, a byłoby mi łatwiej, gdybym wiedziała co mi jest albo na co powinnam się przygotować... Z poważaniem, julka l.20

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Choroby nerek jest to ogromny dział medycyny (w końcu to osobna specjalizacja) - część chorób nerek rzeczywiście może być uwarunkowana genetycznie, ale większość jest jednak nabyta (niezależna od wystęowania rodzinnego).

Na podstawie Pani opisu - jest za wcześniej by "musieć się na coś przygotować". Badania, które ma Pani zlecone wykonuje się przy podejrzeniu jakiejkolwiek choroby związanej z nerkami, są to podstawowe badania przesiewowe. Dopiero dalsza diagnostyka może wskazać na konkretniejszą przyczynę, ponieważ rozumiem, że w tej chwili nie uchwycono jeszcze żadnych odchyleń w przeprowadzonych badaniach?

W razie negatywnej diagnostyki nefrologicznej, warto skonsultować się z gastroenterologiem - nieraz objawy z tych dwóch układów, mogą być do siebie podobne.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!