Czy możliwe jest określenie dnia owulacji na podstawie wielkości pęcherzyka?

Witam,
w związku z brązowymi plamieniami przed okresem udałam się do mojego ginekologa. Stwierdził, że może to być niedomoga lutealna. Biorąc pod uwagę moje 5-miesięczne starania o dziecko, zrobił mi USG dopochwowe w 11 dniu cyklu, na którym widoczny był jeden pęcherzyk o wielkości ok. 14 mm (jeśli dobrze odczytałam wynik USG).
Przepisał mi też popularny lek będący syntetycznym progesteronem i kazał mi go przyjmować od 16 do 25 dnia cyklu. Dostałam również skierowanie na badanie drożności jajowodów i jakości nasienia dla mojego męża.
Chciałabym wiedzieć - czy możliwe jest określenie dnia owulacji na podstawie wielkości pęcherzyka? Wiedząc, że moje cykle były nieregularne od 30 do 42 dni, przyjmowanie leku nie utrudni ewentualnego zapłodnienia (nie znając dnia owulacji przy nieregularnych cyklach). W razie gdyby miesiączka się spóźniała, kiedy mam zrobić test i czy kontynuować lek, aby utrzymać ciążę.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Na podstawie wielkości pęcherzyka na tym etapie nie sposób określić dokładnie dnia spodziewanej owulacji. Gdyby miała Pani w miarę regularne cykle, to takie spekulacje miałyby sens, w opisanej sytuacji pewniejsze będzie obserwowanie zewnętrznych symptomów owulacji lub dalsze monitorowanie przy pomocy USG.
Najlepiej by było, gdyby nauczyła się Pani rozpoznawać objawy dni płodnych i owulacji, przy tak nieregularnych cyklach i niedomodze lutealnej. Przyjmowanie progesteronu przed owulacją może doprowadzić do jej opóźnienia, czy wręcz zahamowania. Dlatego warto by ją zacząć przyjmować rozpoznawszy uprzednio objawy jajeczkowania.

Test ciążowy proszę wykonać w takim dniu cyklu, ile wynosił najdłuższy cykl w ostatnim czasie, czyli w Pani przypadku będzie to 42 dzień. Jeśli wynik będzie negatywny, a miesiączka dalej nie przyjdzie, należy powtórzyć test po tygodniu.

Pozdrawiam serdecznie!