Czy możliwe jest podanie hormonu wzrostu 16-latce?

HORMON WZROSTU Witam, moja córka ma prawie 16 lat i zaledwie 156 cm wzrostu. Istotne jest to, że od 3 lat nic nie urosła. Bardzo to przeżywa. Nie ma takze okresu. Czy na tej podstawie endokrynolog może przepisać jej hormon wzrostu i czy będzie on w tym przypadku refundowany? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Paweł Szadkowski

Refundacja hormonu wzrostu zależy od przyczyny - jeśli córka ma niski wzrost, gdyż takie ma geny (Pani i mąż też są niscy), nie ma refundacji. Powinna się Oani udać z córką do endokrynologa dziecięcego w celu zbadania, zlecenia koniecznych badań i określenia przyczyny niskiego wzrostu.