Czy możliwe jest SM u 19-latki?
Czy jeżeli rezonans magnetyczny samej głowy nic nie wykrył to czy może to być wciąż SM? Lekarze nie zrobili odcinka szyjnego a ja wciąż mam objawy i boje się że to ta choroba.

KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu
Dobry wieczór.
Rozpoznanie stwardnienia rozsianego opiera się przede wszystkim na zebraniu dokładnego wywiadu, badaniu neurologicznym i badaniach dodatkowych.
Diagnozę SM zwykle należy potwierdzić za pomocą MRI, który pokaże charakterystyczne zmiany w obrębie osłonek mielinowych nerwów, oraz badania płynu mózgowo - rdzeniowego pobranego na drodze nakłucia lędźwiowego.
W każdej chwili może Pani poprosić o drugą opinię innego lekarza neurologa który oceni stan zdrowia na postawie już wcześniejszych badań diagnostycznych, objawów klinicznych oraz szczegółowego zebranego wywiadu.
Pozdrawiam