Czy możliwe jest SM u 19-latki?

Czy jeżeli rezonans magnetyczny samej głowy nic nie wykrył to czy może to być wciąż SM? Lekarze nie zrobili odcinka szyjnego a ja wciąż mam objawy i boje się że to ta choroba.
KOBIETA, 19 LAT 10 miesięcy temu

Dobry wieczór.

Rozpoznanie stwardnienia rozsianego opiera się przede wszystkim na zebraniu dokładnego wywiadu, badaniu neurologicznym i badaniach dodatkowych.

Diagnozę SM zwykle należy potwierdzić za pomocą MRI, który pokaże charakterystyczne zmiany w obrębie osłonek mielinowych nerwów, oraz badania płynu mózgowo - rdzeniowego pobranego na drodze nakłucia lędźwiowego.

W każdej chwili może Pani poprosić o drugą opinię innego lekarza neurologa który oceni stan zdrowia na postawie już wcześniejszych badań diagnostycznych, objawów klinicznych oraz szczegółowego zebranego wywiadu.

Pozdrawiam