Czy możliwe jest usuwanie części kanału szyjki macicy?

Odebrałam wyniki badania histopatologicznego po łyżeczkowaniu macicy. Brzmi on : Erosio glandularis on statu epidermisationis colli uteri. Dysplasia epithelii paraepidermoidalis gradus mediocri (CIN2) HG-SIL.Barwienie IHC: p16 dodatnie. Co oznacza taki wynik? Czy możliwe jest usuwanie części kanału szyjki macicy?

Lek. Paweł Szadkowski

Nadżerka gruczołowa szyjki macicy w stadium gojenia. Dysplazja nabłonka paraepidermoidalnego stopnia średniego, HGSIL, czyli zmiany śródnabłonkowe dużego stopnia. Wynik oznacza obecność komórek, które nie stanowią raka, ale mają zwiększony potencjał transformacji nowotworowej. O rozległości ewentualnego zabiegu musi zadecydować ginekolog na badaniu. Niektóre zmiany można usunąć tylko miejscowo, ale ponownie, o tym zadecyduje ginekolog.