Czy możliwe jest wykonanie MR w tej sytuacji?
Dzień dobry. Moja mama dostała skierowanie na rezonans magnetyczny głowy. Oczywiście dostała je od lekarza prowadzącego- neurologa. W 2018 roku mama przeszła operację klipsowania tętniaka, a taki klips jest przeciwwskazaniem do w.w badania no chyba, że jest wykonany z tytanu (tak jak się orientuje). Problem tkwi w tym, że w sumie z mamą nie wiemy z jakiego materiału jest klips, ale patrząc logicznie na tę sytuację to lekarz jest świadomy na jakie badania wysyła swojego pacjenta (mama pod opieką tego lekarza robiła parę razy tomografię głowy, a ogólnie jest to jej trzeci lekarz od czasu operacji). Czy dobrze z mamą myślimy, że lekarz jest świadomy, gdzie wysyła moją mamę? Czy można jakoś zdobyć informację z jakiego materiału wykonany jest klips naczyniowy?

KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu
Co 8 minut dochodzi do udaru mózgu. Zapobiegajmy udarom!
Jak wiemy z danych Fundacji Udaru Mózgu, każdego roku odnotowuje się 60?70 tys. przypadków udarów mózgu, aż 30 tys. z nich kończy się śmiercią. Udary to najczęstsza przyczyna niepełnosprawności. Koszty związane z leczeniem pacjentów po udarach, rehabilitacją i świadczeniami z tytułu niezdolności do pracy wynoszą około 1,5 mld zł rocznie. Tymczasem, zdecydowanie taniej i łatwiej jest zapobiegać powstaniu udaru, niż leczyć i zmniejszać jego skutki. Ogromne znaczenie podczas ataku ma czas, w którym chory otrzyma pomoc. Bardzo istotna jest świadomość na temat możliwych symptomów tej choroby. Badania pokazują, że 25 proc. z przebadanych kilkuset pacjentów nie potrafiło wymienić ani jednego objawu udaru. Tylko 10 proc. badanych było w stanie wymienić co najmniej trzy objawy udaru.
Dzień dobry,
moim zdaniem taka informacja powinna znajdować się w karcie informacyjnej pacjenta jeśli brak takiej informacji to proszę zgłosić się do placówki która wykonywała zabieg o informację o materiał jaki został użyty.
Co do rezonansu magnetycznego cel badania proszę zadzwonić do wybranej placówki która będzie wykonywała badanie i udzieli informacji na temat wykonania badania każda placówka ma inny sprzęt a decyzję o wykonaniu badania decyduje lekarz radiolog z technikiem radiologii.
Pozdrawiam