Czy możliwe jest wystąpienie owulacji w początkowym okresie ciąży?

Staramy się z chłopakiem o dziecko i używamy testów owulacyjnych do sprawdzenia dni płodnych. Czy możliwe jest wystąpienie owulacji w początkowym okresie ciąży?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Czasem może dojść do takiej sytuacji, jest to jednak niezwykle rzadkie i niefizjologiczne zjawisko. Zwykle, gdy dojdzie do zapłodnienia i implantacji zarodka, następuje wstrzymanie funkcji owulacyjnej jajników aż do końca ciąży, a w przypadku karmienia piersią przez kobietę nawet dłużej.
Teoretycznie, gdy dojdzie do takiej sytuacji, może wystąpić ciąża bliźniacza, gdzie dwoje dzieci jest w nieco innym wieku.
Testy owulacyjne, które Pani stosuje, reagują na wyrzut gonadotropiny LH, która jest spustem uruchamiającym owulację. W szczególności więc, jeśli doszło do zaburzenia hormonalnego, wyrzutowi tego hormonu nie musi towarzyszyć owulacja, a test da wynik fałszywie pozytywny. Np. przy PCOS poziom LH może być stale na tyle podwyższony, że testy owulacyjne będą wskazywać na owulację cały czas.
Inną możliwością, chyba najbardziej prawdopodobną, tłumaczącą sytuację, w której się Pani, jak przypuszczam, znalazła, jest opóźnienie owulacji w danym cyklu. Jeśli opóźnienie to wynosi dwa-trzy tygodnie, to może Pani podejrzewać ciążę, gdyż miesiączka się spóźnia, tymczasem doświadcza właśnie owulacji i dni płodnych. W każdym razie, podejrzewając ciążę warto zawsze wykonać nawet domowy test ciążowy.
Pozdrawiam serdecznie!