Czy możliwe jest zakażenie dziecka ospą?

Chciałam zapytać czy mogę iść na uroczystość rodzinną z rocznym dzieckiem, na którym będą osoby które mieszkają z chorym na ospę dzieckiem. Moje dziecko nie chorowało na ospę, natomiast osoby które mają na codzień kontakt z chorobą już przechodziły w przeszłości ospę. Czy te osoby mogą przenosić zarazki?

Lek. Paweł Szadkowski

Te osoby, skoro nie są chore, nie stanowią źródła zakażenia. Teoretycznie mogą "przenieść" wirus, ale wirus ospy wietrznej jest bardzo wrażliwy na czynniki środowiska i krótko przeżywa na powierzchni odzieży oraz przedmiotów. Przeniesienia zakażenia można zatem uniknąć dzięki zwykłym zabiegom higienicznym -myciu rąk po kontakcie z chorym.