Czy możliwe jest zakażenie się jakąś chorobą podczas pobierania krwi?

Czy możliwe jest zakazenie jakąś chorobą podczas pobierania krwi, kiedy pielęgniarka, bez rękawiczek, wyrzuciła do śmieci zużytą igłę, uszykowała mi nową, włożyła ją w strzykawkę a potem dopiero założyła rękawiczki?

Lek. Paweł Szadkowski

Trudno jednoznacznie określić to ryzyko na podstawie pani opisu. Przestrzeganie zasad aseptyki nie ogranicza się wyłącznie do noszenia rękawiczek, które w głównej mierze stanowią ochronę dla personelu medycznego. Podczas pobierania krwi przy użyciu jednorazowego sterylnego sprzętu prawdopodobieństwo transmisji choroby zakaźne i jest skrajnie małe. Przypadku nieprzestrzegania zasad aseptyki najprędzej spodziewałbym się zakażenia w miejscu wkłucia.