Czy możliwe jest, że hipoglikemia może wystąpić u osoby nie chorującej na cukrzycę?

Wiek: 24 lata. Płeć: kobieta. Podczas ostatniego wyjazdu na narty miałam typowe objawy spadku cukru we krwi, tzn. odczuwałam nagłe drżenie rąk i nóg, mdłości, zimny pot, szybkie tętno. Siostra zauważyła, że bardzo zbladłam, a także pojawiły mi się tzw. cienie pod oczami. Oczywiście w miarę szybko zareagowała i spożyłam coca-colę razem z cukrem. Objawy minęły. Wcześniej, przed wyjazdem na stok, zjadałam jedną kromkę chleba z szynką, zdarzenie miało miejsce jakieś 2 godz. po spożyciu posiłku. Takie zdarzenia jak dotychczas, w moim życiu miałam tylko raz, dlatego zastanawiam się nad tym, czy jest to jednorazowe zdarzenie, które może przydarzyć się osobie zdrowej, czy też może faktycznie już nawet dość niepokojący sygnał cukrzycy i należy zgłosić się do lekarza w celu przeprowadzenia odpowiednich badań oraz rozpoczęcia leczenia.

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Objawy, które Pani podaje, rzeczywiście mogły wynikać ze spadku stężenia glukozy we krwi. Z pewnością jedna kanapka nie była wystarczającym posiłkiem, adekwatnym do ilości energii zużywanej podczas jazdy na nartach. Ta swego rodzaju głodówka, a nie cukrzyca jest najbardziej prawdopodobną przyczyną wystąpienia drżenia kończyn, przyspieszenia czynności serca, zblednięcia, zimnych potów w opisanej przez Panią sytuacji.

Dla własnego spokoju radziłabym jednak wybrać się do lekarza rodzinnego, który zbada Panią i zleci odpowiednie badania.

Pozdrawiam!