Czy możliwe jest, że mam depresję?

Mam 17 lat. Od pewnego czasu bardzo źle się czuję. Nie mam ochoty na nic, nawet moje pasje nie dają mi radości jak dawniej. Cały czas chce mi się płakać, choć już nawet nie potrafię. Boję się przyszłości, cały czas odczuwam presję, mam częste myśli samobójcze. Czuję się bardzo samotny i niekochany.

17 LAT ponad rok temu

Witaj!

Opisane objawy rzeczywiście mogą wskazywać na depresję. Muszę zaznaczyć, że myśli samobójcze są bardzo niebezpiecznym sygnałem i stanowią bezwzględne wskazanie do konsultacji ze specjalistą (psychiatrą lub psychoterapeutą).

Sugerowałabym, abyś nie zwlekał z umówieniem wizyty. Nieleczona depresja będzie się nasilać, a jej objawy coraz bardziej mogą dezorganizować Twoje funkcjonowanie. Im szybciej rozpoczniesz leczenie, tym będzie ono łatwiejsze i przyniesie szybsze efekty.

Na depresję choruje bardzo wiele osób, chyba nie będzie to nadużycie, jeśli powiem, że jest to choroba naszego wieku. Dlatego nie obawiaj się kontaktu z psychiatrą czy psychoterapeutą. Obecnie stosowane leczenie jest naprawdę skuteczne.

Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę dużo zdrowia!