Czy możliwe są problemy z nerkami u 39-latka?

Dzień dobry. Robiłem badania krwi w badaniu wskaźnik filtracji kłębuszkowej wg ckd-epi wynik jest >90 a wartość referencyjna wynosi >60 czytałem w internecie ze to jakiś problem z nerkami. Cz to coś poważnego? Wskaźnik filtracji kłębuszkowej wg mdrd wynik jest >60 wynosi tyle samo co wartość referencyjna.

Lek. Paweł Szadkowski

Pana wyniki są w normie. eGFR ze wzoru ckd-epi powinien być właśnie >90. Rzeczywiście istnieje coś takiego, jak zwiększona filtracja kłębuszkowa w pierwszym stadium przewlekłej choroby nerek, wtedy eGFR jest zwiększone. Ale Pana jest w normie, nie ma powodu do niepokoju.