Czy możliwe, że bakteria Campylobacter spowodowała powstanie guza?

W siersapniu maz przeszedl ciezka infekcje campylobacter.Stracil 10kg.Od tego czasu jest slaby,zmeczony,pojawily sie zaparcia.Morfologia z listopada -w normie,rowniez CRP.Kontrast pluc i jamy brzusznej(grudzien)wykazal zgrubienie/pogrubienie w jelicie grubym.Wg dr to moze byc chroniczne zapalenie,polip lub guz.Czekamy na kolonoskopie.Czy mozliwe,ze campylobacter spowodowala powstanie guza,wplynela na jego powstanie,pojawienie sie?Do sierpnia maz byl zdrowy,zadnych objawow choroby.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Jest to mało prawdopodobne, choć nie można wykluczyć takiego obrotu sprawy.