Czy możliwe że skutek uboczny leku pojawił się dopiero po kilku miesiącach?

Od końca października biorę axyven. Zaczęłam od dawki 37,5 poprzez 75, a od końca listopada przyjmuję 150. Przez pierwsze 2 tygodnie stosowania axyvenu miałam lekkie zawroty głowy i nudności, które jednak minęły. Mniej więcej w połowie grudnia pojawiły się w nocy zimne poty. Budzę się mokra i wyziębiona. Każdej nocy muszę się 2 razy przebierać w suchą pidżamę. Ponieważ, wizytę u mojej doktor prowadzącej mam dopiero za miesiąc, poszłam do internisty. Ten poprzez badania (morfologia, cukier, hormony) wykluczył najbardziej prawdopodobne scenariusze, tym bardziej, że poza potami nocnymi nie mam innych dolegliwości i zasugerował zmniejszenie dawki axyvenu. Czy to możliwe, że skutek uboczny leku pojawił się po takim okresie stosowania leku? Czy może mieć związek ze zwiększeniem dawki? Czy można temu jakoś zaradzić bez zmiany leku (axyven bardzo mi pomaga)? Jaki jest mechanizm powstawania tej dolegliwości w związku z przyjmowaną substancją? Pozdrawiam

Lek. Bartosz Domagała

Jest to jeden z opisanych przez producenta objawów ubocznych. Jednym z modeli postępowania może być zmniejszenie dawki, innym zamiana na inny preparat. Terapie musi zmodyfikować lekarz prowadzacy. Ale odpowiadając na pytanie- tak efekt uboczny może pojawić się w każdym momencie stosowania leku i tak pewnie też jest u Pani