Czy możliwe, że w wieku 19-tu lat jestem uzależniony od masturbacji?

Masturbuję się codziennie lub co dwa dni, nie robię tego szybko, rozkoszuje sie, mam 19 lat i jestem w 4 klasie technikum, mam obawy , ze jest to uzaleznienie, dlatego chcialbym sie poradzic, nie jest tak, ze siedze tylko w domu i sie masturbuje, jestem muzykiem i tworze, duzo tworze, czasami sie masturbuje gdy skoncze jakis projekt badz wróce ze szkoly, prowadze zycie towarzyskie, mam kolezanki i kolegów, relacje z nimi wygladaja normalnie, prawde mowiac, obawiam się przedwczesnego wytrysku
MĘŻCZYZNA, 19 LAT ponad rok temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Warto przyjrzeć się swojej motywacji do autostymulacji. Warto zadać sobie pytanie, czemu nie realizuje Pan swoich potrzeb w relacji? Jeśli masturbacja jest stosowana jako redukcja napięcia emocjonalnego, z którym nie potrafi Pan sobie poradzić inaczej lub tez rzeczywiście ma formę nawyku, uzależnienia, warto zgłosić się do psychologa i/lub seksuologa i przyjrzeć możliwościom zmiany.

0
Mgr Magdalena Golicz
Mgr Magdalena Golicz

Tak jest to możliwe. Podczas orgazmu umysł wydziela chemikalia,które wywołują euforię, do których się przyzwyczaja, które sprawiają przyjemność. Dlatego powracasz do tego tak często bo Twój umysl znalazł sobie drogę do przyjemności w postaci masturbacji. Oczywiście można sobie z tym poradzić przy pomocy dobrego specjalisty.

Pozdrawiam

Franciszek Bartkiewicz

Dzień dobry,

Nie jest możliwe odpowiedzenie - na podstawie zawartych informacji - czy jest Pan uzależniony. Faktem natomiast jest że nadmierna autostymulacja MOŻE (nie musi!) powodować problemy w aktywności seksualnej realizowanej z partnerką /rem.

0

Do uzależnienia jeszcze daleko. Tak częsta masturbacja w tym wieku to rzecz powszechna. O uzależnieniu można dopiero powiedzieć gdy jesteśmy przymuszeni do masturbacji bez względu na miejsce i poczucie komfortu. Zagrożenie przedwczesnego wytrysku można zniwelować wyobrażając sobie w trakcie masturbacji odbywanie stosunku oraz unikanie nadmiernego pośpiechu.
Pozdrawiam.

0

Witam,

Zachowania autoerotyczne są zjawiskiem typowym dla okresu dojrzewania. Nie ma w tym nic dziwnego, niepokojącego, czy niestosowanego, jest to zupełnie naturalna reakcja.

Do zdiagnozowania uzależniania od masturbacji nie wystarczy odnotowanie częstotliwości tego typu zachowań. Każdy człowiek ma inne zapotrzebowanie na rozładowanie seksualne. O problemie możemy na pewno mówić, gdy staje się ona przymusem (musimy to zrobić, nawet gdy nie czujemy szczególnego podniecenia), zajmuje coraz więcej czasu (kosztem obowiązków), osłabia motywację do szukania rozwoju i zadowolenia w innych dziedzinach życia, gdy dostrzegamy, że izolujemy się od ludzi, zamykamy w sobie, gdy nie możemy nad sobą zapanować, odczuwamy wewnętrzny impuls, który zmusza nas do masturbacji. O problemie można także mówić wtedy, gdy ktoś jest w związku, a pomimo tego woli masturbację od stosunku seksualnego.

Dysfunkcja w postaci przedwczesnego wytrysku nie nic wspólnego z uprawianiem masturbacji. Pojawia się na tle nerwicowym, związanym z reprezentowaniem zbyt zadaniowego podejścia do seksu. Napięcie lękowe wzmaga napięcie układu wegetatywnego, co następnie może przyspieszyć reakcję seksualną.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel

0

Witaj, sądząc po Twoim opisie funkcjonowania - do uzależnienia jeszcze Ci daleko. Napisałeś o lęku przed przedwczesnym wytryskiem. Może masturbujesz się, by nauczyć się powstrzymać wytrysk? Jest to zasadne. Pamiętaj, że w Twoim wieku przedwczesny wytrysk zdarzyć się może każdemu. Jeśli myślisz o współżyciu to radzę zrobić to z zaufaną partnerką, z którą będziesz mógł się podzielić obawami. Wtedy lęk spadnie.
Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty