Czy możliwe, że wystąpi konflikt serologiczny?

Witam serdecznie.
Mam pytanie dotyczące konfliktu serologicznego. Moja gr krwi to 0RH-, urodziłam córeczkę z gr krwi ARH- i nie przypominam sobie żebym dostała wtedy tą imunoglobuline (czy jakoś tak). Mój mąż miał gr krwi ARH+. Po 2 latach rozeszliśmy się i mam pytanie poznałam mężczyznę, który ma gr krwi ARH+ i żółtaczkę typu B. I chciałabym się dowiedzieć czy może teraz wystąpić konflikt?i I czy dziecko odziedziczy tą żółtaczkę? Jeśli ja bym jej nie miała? A ten mężczyzna tak? Xena.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Ze względu na to, że córka nie odziedziczyłia grupy Rh+, nie ma ryzyka wystąpienia konfliktu serologicznego w kolejnej ciąży. Ze względu jednak na nieznaną grupę krwi ewentualnego kolejnego dziecka, powinna Pani otrzymać immunoglobulinę przy porodzie.

Co do wirusa żółtaczki, to dziecko może się nim zakazić podczas porodu od Pani, która jest narażona na zakażenie podczas stosunków płciowych (jest to jedna z częstszych dróg szerzenia się tego wirusa). W razie wystąpienia takiego narażenia, dziecko powinno dostać po narodzinach immunoglobulinę skierowaną przeciwko wirusowi. Jeśli nie jest Pani zakażona, powinna Pani koniecznie zaszczepić się, najlepiej jeszcze przed zajściem w ciążę.

Pozdrawiam serdecznie!