Czy możliwy jest tak szybki powrót zapalenia przydatków?

Dzień dobry!
Mam 21 lat i na początku grudnia lekarz ginekolog wykrył u mnie zapalenie przydatków. Przepisał mi antybiotyki, najpierw terapię 10-dniową, potem znowu byłam na wizycie i dostałam globulki dopochwowe, miałam brać 12 czopków co drugi dzień. 16.12 wzięłam ostatnią dawkę. Od czasu kiedy przestałam brać leki, znów powróciły białe upławy. Czy możliwy jest tak szybki powrót zapalenia?
Bardzo proszę od odpowiedź,
Agata

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

W zapaleniach przydatków niezwykle istotne jest, by je jak najszybciej wyleczyć, tak by nie przeszło w stan przewlekły, który jest niezwykle trudny do wyleczenia. Dopóki przyjmowała Pani leki, bakterie były stłumione i nie namnażały się, jednak musiały przetrwać i po odstawieniu leku przystąpiły do ponownego namnażania.
Musi Pani ponownie udać się do ginekologa i rozważyć ponowne wprowadzenie antybiotyków. Najlepiej byłoby wykonać wymaz na posiew z szyjki macicy z antybiogramem i dostosować stosowane antybiotyki do wrażliwości bakterii. Przewlekłe zapalenie przydatków jest bardzo niebezpieczną chorobą z punktu widzenia płodności - może prowadzić do zrostów w jajowodach, które zablokują ich drożność i uniemożliwią naturalne zapłodnienie w przyszłości.

Pozdrawiam serdecznie!