Czy można być uczulonym na zapachy?

Jestem alergikiem od zawsze (61 lat). Mam zdiagnozowaną astmą, ale bez ataków. Niestety, najbardziej dokuczją mi silne zapachy, tzn. perfumy, proszki do prania, nawet kremy czy gazety. Natychmiast mam ból głowy i po chwili gardła. Mam leki wziewne i tym się ratuję, ale unikanie tego jest bardzo trudne. Co mam robić?

Proszę Pani. Prawdopodobnie źródłem problemu są alergeny zawarte w proszku do prania lub drażniące substancje używane jako nośniki do perfum, dezodorantów. Najlepszym sposobem, żeby rozwiązać problem, jest unikanie tych substancji. Może to być jednak trudne, jak Pani słusznie zauważyła. Powinna Pani zawsze przy sobie mieć inhalator, który pozwoli na opanowanie ostrych objawów astmy/alergii. Warto też pamiętać, że podstawowe lecznie astmy (codzienne, nie tylko jak są objawy) powinno pomóc pozbyć się również ostrych ataków.