Czy można już jutro wykonać rtg?

Witam.Pytanie skierowane do pediatrów.We wtorek urodził mi się synek.Żona urodziła poprzez cesarskie cięcie.U maluszka stwierdzono zapalenie płuc ponieważ nie wykrztusił wszystkich wód płodowych z płucek.Od środy ma podawany antybiotyk o działaniu ogólnym.Lekarz prowadzący stwierdził że wszystko już jest dobrze ale rtg chce zrobić dopiero w piątek.Po namowach żony lekarz zgodził się jutro zrobić rtg synkowi.Czy można już jutro wykonać rtg?Czy lepiej poczekać do piątku?

Witam, decyzja o terminie wykonania RTG płuc leży w gestii tylko i wyłącznie lekarza prowadzącego i nikt nie powinien wpływać na jego decyzję. Lekarz chciał najprawdopodobniej poczekać, gdyż bywają przypadki tzw. fałszywie ujemnego wyniku zdjęcia gdy jest ono wykonane zbyt wcześnie. Proszę pamiętać, że dziecko jest już leczone, a wykonane RTG klp nie przyczyni się do wcześniejszego wyleczenia choroby. Jeśli macie Państwo objekcje lub pytania co do terminu badania, warto porozmawiać z lekarzem prowadzącym, który odpowie na pytania znając dokładnie chorobę i wyniki badań dodatkowych Waszego dziecka. Pozdrawiam.