Czy można łączyć lek z grupy benzodiazepin z suplementami z omega-3 i omega-6 i witaminą D?

Dzień dobry,mam pytanie dotyczące łączenia leków z suplementami.Otóż zażywam lek z grupy benzodiazepin (alprazolam) i chciałabym zażywać także omege 3 6 z witaminą D. Czy mogę połączyć te substancje? Pozdrawiam

Dzień dobry, takie połączenie jest bezpieczne. Wymienione substancje nie wchodzą w interakcje ze sobą. Kwasy omega 3/6 to zwykle substancje bezpieczne, nie opisuje się działań niepożądanych i interakcji. Natomiast przyjmując witaminę D warto okresowo wykonać badanie krwi pod kątem jej stężenia - tak by optymalizować dawkę suplementu lub go odstawić. Proszę też pamiętać, że alprazolam jest lekiem przydatnym do stosowania doraźnego i/lub krótkoterminowego. Nie powinien być stosowany w sposób przewlekły, poza wyjątkowymi sytuacjami (np. brak zjawiska tolerancji, małe ryzyko uzależnienia, brak aktualnych alternatyw itp, po indywidualnej ocenie), po uzgodnieniu z prowadzącym lekarzem psychiatrą. Ponadto pytanie dotyczy leków "przeciwdepresyjnych", a alprazolam takich właściwości nie ma. To jest lek o działaniu przeciwlękowym - i niestety z potencjałem uzależniającym. Należy więc zachować ostrożność podczas jego przyjmowania dłużej niż kilka tygodni - i gdy zachodzi taka konieczność, trzeba szukać alternatywnych i bezpieczniejszych rozwiązań (np. właśnie leki przeciwdepresyjne o działaniu przeciwlękowym).
Pozdrawiam
Paweł Brudkiewicz