CZY MOŻNA LECIEĆ SAMOLOTEM BĘDĄC W CIĄŻY?

Otóż mój narzeczony planuje urlop jeszcze zanim dzieciątko przyjdzie na świat ;) Boję się, że to może zaszkodzić naszemu dzidziusiowi?
Z góry dziękuję za odp ;)poz

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
W prawidłowo przebiegającej ciąży można bez większych obaw latać samolotem. Jednak jeśli podróż trwa dłużej niż 1-2 godziny, to koniecznie należy zadbać o dobre nawodnienie (często popijać wodę) oraz poruszać nogami- najlepiej wstać co jakiś czas i przejść się. W ciąży krzepliwość krwi jest bowiem fizjologicznie zwiększona. W połączeniu z długotrwałym unieruchomieniem (siedzenie i nieruszanie nogami) stwarza to zwiększone ryzyko powstania zakrzepicy żył kończyn dolnych, która może mieć bardzo niebezpieczne konsekwencje (zatorowość płucna). Pamiętając o wymienionych wyżej zaleceniach, może się Pani jednak czuć bezpieczna.
Pozdrawiam!