Czy można leczyć zęby w ciąży?

Witam,
jestem w 8tc. od 3 dni boli mnie ząb 8mka, który wyszedł dopiero do połowy. Dziąsło wokół tego zęba jest opuchnięte i też boli. Smarowałam (żel stomatologiczny) ale to nic nie pomaga.
Dodam jeszcze, że po tej samej stronie tylko na dole też wyżyna mi się ząb 8mka i obydwa ocierają się o siebie. Nie mogę całkowicie zamknąć szczęki. Tragedią jest przeżuwanie jedzenia, choć staram się nie jeść po tej stronie to i tak siłą rzeczy jakaś część pokarmu tam się dostaje, a mycie tej strony zębów to istna droga przez mękę. Słyszałam, że w ciąży nie wolno leczyć ani tym bardziej ich wyrywać, ale co mogę jeszcze bezpiecznego zastosować, żeby ból i obrzęk minął, a dziecku nic się nie stało? Czy muszę czekać aż do porodu, żeby wyleczyć zęby?
Proszę o odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam,
jestem w 8tc. od 3 dni boli mnie ząb 8mka, który wyszedł dopiero do połowy. Dziąsło wokół tego zęba jest opuchnięte i też boli. Smarowałam (żel stomatologiczny) ale to nic nie pomaga.
Dodam jeszcze, że po tej samej stronie tylko na dole też wyżyna mi się ząb 8mka i obydwa ocierają się o siebie. Nie mogę całkowicie zamknąć szczęki. Tragedią jest przeżuwanie jedzenia, choć staram się nie jeść po tej stronie to i tak siłą rzeczy jakaś część pokarmu tam się dostaje, a mycie tej strony zębów to istna droga przez mękę. Słyszałam, że w ciąży nie wolno leczyć ani tym bardziej ich wyrywać, ale co mogę jeszcze bezpiecznego zastosować, żeby ból i obrzęk minął, a dziecku nic się nie stało? Czy muszę czekać aż do porodu, żeby wyleczyć zęby?
Proszę o odpowiedź.
Witam!

Zdecydowanie powinna Pani niezwłocznie udać się do lekarza dentysty. Choroba zębów pozostawiona bez leczenia zagraża dziecku dużo bardziej niż samo leczenie, nawet gdy stosowane są środki znieczulające (współcześnie stosowane preparaty są zresztą bezpieczniejsze niż w przeszłości).

Pozdrawiam serdecznie!