Czy można na tej podstawie potwierdzić chorobę wątroby?

Dzień dobry, wykonałam próby wątrobowe i uzyskałam wyniki ALT 13, AST 19,1 fosfataza zasadowa 50, ggtp 12. Wyniki mieszczą się w normach, ale stosunek AST do ALT jest wyższy niż 1. Czy można na podstawie potwierdzic chorobę wątroby czy potrzebna jest dalsza diagnostyka? Mam 40 lat i choruje na niedoczynność tarczycy, pijam alkohol i odżywiam się niezbyt zdrowo, brak aktywności fizycznej
KOBIETA, 41 LAT 3 miesiące temu

Dzień dobry.

Aby potwierdzić wymagana jest przede wszystkim dokładny zebrany wywiad oraz odpowiednią diagnostykę i badanie fizykalne ( palpacyjne j.brzusznej ), aby ocenić wątrobę.

Wskazane rozszerzenie diagnostyki laboratoryjnej oraz obrazowej która potwierdzi lub wykluczy chory narząd.

USG jamy brzusznej lub TK, badania z krwi morfologia z rozmazem, CRP, lipidogram, amylaza, lipaza, GGTP, glukoza.

Ze względu na specyficzna aktywność enzymów wątrobowych przeprowadzenie tego badania wymaga stawienia się na pobranie krwi na czczo.

Optymalnie, ostatni posiłek należy zjeść na ok. 12 godzin przed pobraniem krwi.

Na kilka dni wcześniej należy także unikać spożywania alkoholu oraz ciężkostrawnych, tłustych potraw.

Pozdrawiam

Mariusz Bek