Czy można na własną rękę stosować preparaty z żelazem?

Witam, Jestem w 9 tygodniu ciąży. Pani w aptece sprzedała mi suplement dla kobiet w ciąży, ktory zawierał m.in. żelazo (30mg). Przez okres około 3-4 tygodni zjadlam 17 tabletek (naprzemiennie z innym suplementem, który zelaza nie zawierał). Będąc dzisiaj w aptece uslyszalam stwierdzenie od Pani farmaceutki, że nie powinnam przyjmować preparatu z żelazem, bo jest on szkodliwy. Bardzo się teraz denerwuje, ze moglam zaszkodzić dziecku, tym bardziej, że moja Pani Doktor przepisala mi suplement właśnie bez żelaza. Natomiast mój poziom żelaza we krwi wynosi 11.6 umol/L. Proszę o pilną odpowiedź, czy mogłam spowodować jakieś komplikacje u dziecka? Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

Lek. Paweł Szadkowski

Proszę się nie martwić. Kilka tabletek suplementu zawierającego żelazo nie ma większego znaczenia. Jeśli chodzi o poziom żelaza to ma go pani blisko dolnej granicy normy, ale dalej w mieści się on w normie, dlatego najlepiej ewentualną suplementację omawiać na bieżąco ze swoim lekarzem prowadzącym.