Czy można podwiązać jajowody?

Witam! W maju 2009 r. miałam cesarskie cięcie, nie wiem jak mówi się fachowo, ale macica była cięta poziomo i pionowo i lekarz, który wykonywał cięcie powiedział mi, że kolejny poród zakończy się tylko cesarką. Jestem w siódmym miesiącu ciąży. Pani doktor, która prowadzi ciążę potwierdziła słowa lekarza, że poród naturalny nie wchodzi w ogóle w grę, i że niewskazane są kolejne ciąże - dlatego chciałam zapytać, czy mogę prosić lekarza, który będzie wykonywał cięcia, o podwiązanie jajowodu?
Chciałam jeszcze dodać, że w październiku 2006 r. miałam operację z powodu ciąży pozamacicznej i został usunięty mi jajowód, a teraz jest to już moja trzecia ciąża. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Technicznie jest to możliwe, ale w Polsce taki zabieg, mający de facto charakter ubezpłodnienia, jest jednak nielegalny (lekarzowi grozi za to do 10 lat więzienia, podobnie jak za odebraniw wzrosku czy słuchu). Nie może Pani więc prosić o to ginekologa, który będzie rozwiązywał Pani ciążę.

Pozdrawiam serdecznie!