Zapytaj lekarza

7 1 6 , 7 0 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Cała prawda o multiwitaminach

Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania

Witam serdecznie.Oczywiście istnieje szansa na przedawkowanie tej witaminy. Skutkiem tego w skrajnych przypadkach są nudności, wymioty, świąd skóry, częstomocz, ogólne zmęczenie i drażliwość oraz problemy z włosami i brak apetytu.

lekarz w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
0

Witaminy rozpuszczale w tłuszczach (np. A,D,E) łatwo przedawkować.
Witaminy rozpuszczalne w wodzie (grupa B,C) są pod tym względem bezpieczniejsze.
Przedawkowanie witamin z pokarmów jest mało prawdopodobne, witaminy syntetyczne mają taki potencjał.
Moda na suplementy jest przesadna.
Należy zwrócić uwagę na dobrze zbalansowaną dietę, pokarm codzienny.
Pozdrawiam. JW

Specjalista psychiatrii i seksuologii z wieloletnim doświadczeniem w tych dziedzinach. Pełnił funkcję Konsultanta Regionalnego Medycyny Seksualnej. Członek założyciel Polskiego Towarzystwa Terapeutycznego oraz członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej, Europejskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej i Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
0

Witam serdecznie.
Spożyta z pokarmem witamina A w 80% ulega wchłanianiu, pozostałe 20% jest w ciągu 1-2 dni wydalane z kałem. Istnieje jednak prawdopodobieństwo przedawkowania witaminy A. Objawy jej nadmiaru w organizmie to: ociężałość, osłabienie mięśni, utrata apetytu, zahamowanie wzrostu, owrzodzenie skóry, wyłysienie, obrzmienie powiek, wytrzeszcz, samoistne złamania kości, krwotoki, deformacje czaszki i twarzy, dysfunkcje serca, nerek i ośrodkowego układu nerwowego.
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

Dietetyk medyczny. Absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy