Czy można przyjmować izotek lub inny retinoid?

Czy można przyjmować izotek czy inny retinoid bez rownoleglego stosowania tabletek antykoncepcyjnych ? Doskonale zdaje sobie sprawe z ryzyka, ale nie zaczynalam jeszcze wspolzycia i nie bede tego zmieniac, zwlaszcza biorac tak silny antybiotyk - probowalam wytlumaczyc to mojej pani doktor ale uparla sie na antykoncepcje, czego chcialabym uniknac ze wzgledow zarowno zdrowotnych, czasowych i finansowych. Szukac innego lekarza?

Jan ZajÄc

Witam. Wszystkie wytyczne mówią, że dla kobiet w wieku rozrodczym w czasie kuracji retinoidami konieczne jest stosowanie skutecznej metody antykoncepcji. Nie wydaje mi się więc, że znajdzie Pani lekarza, który nie zaleci prewencyjnie antykoncepcji hormonalnej.