Czy można samemu poradzić sobie z nerwicą i depresją?

Witam. Mam na imię Krystian, mam 22. Ostatnie kilka lat było dla mnie bardzo stresujące. Myślę, że w skutek tego mam problemy z koncentracją i pamięcią krótkotrwałą i jest to bardzo uciążliwe. Nie mogę się uczyć, nie pamiętam co czytam i mam problemy z poprawnym i wysławianiem się. Można jakoś poradzić sobie z nerwicą i depresją samemu? Proszę o odpowiedź i z góry dziękuję.

Szanowny Panie, zastanawiam się, czy w Pana przypadku to nerwica i depresja. Objawy, które Pan opisuje mogą towarzyszyć tym zaburzeniom, jednak mogą świadczyć o zupełnie innych dolegliwościach. Proponuję, żeby udał się Pan do neurologa oraz neuropsychologa. Pozdrawiam, Monika Wysota

Witam,
Domyślam się,że Pana uwaga jest ustawicznie zajęta czymś innym,niż bieżące obowiązki,więc na pewno pomogą wszelkie sposoby relaksacji i wyciszenia umysłu,włącznie z wysypianiem się.Ze swej strony zachęcam jednak do kontaktu z psychologiem,gdyż najskuteczniej jest po prostu zająć się tym,od czego próbuje pan uciec /a co zalega w głowie i powoduje dekoncentrację/.
Pozdrawiam serdecznie

Witam. Najskuteczniejsza jest psychoterapia. Jeśli jednak chce Pan sam sobie poradzić, to proponuję pomyśleć konstruktywnie o swojej przyszłości.Wyznaczyć swoje wartości i potrzeby osobiste i życiowe. Spytać siebie: jak je będę realizować w moim życiu. Zrobić plan działania na 1, 3, 5, 10lat i go zrealizować. Stosować dużo ruchu, tak, aby zmęczyć się fizycznie codziennie. Nauczyć się myśleć pozytywnie. Powodzenia

Witam,
po części sam Pan odpowiedział sobie na pytanie, skoro szuka Pan pomocy, to widocznie jest ona potrzebna. Sugerowałabym psychoterapię.
pozdrawiam