Zapytaj lekarza

7 4 0 , 8 0 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy można samemu wykryć stan przedcukrzycowy?

Witam. Czy można wykryć glukometrem w domu stan przedcukrzycowy (jakie wartości cukru)? Można go samemu leczyć w jaki sposób? I czy można samemu odróżnić go od cukrzycy? Czy zapach octu moczu/potu to koniecznie cukrzyca? Bo nie mam odwodnienia które jest objawem kwasicy ketonowej (robiłem testy że podniosłem rękę na 20 sek. i ten czy skóra wraca na swe miejsce - nie mam odwodnienia). Co jeśli taki stan trwa ze dwa lata? Leczyć samemu? Jak? Dziękuję za odpowiedź.
MĘŻCZYZNA, 19 LAT ponad rok temu

Najlepszy lekarz dla osoby chorej na cukrzycę

Podejrzewasz lub wiesz, że cierpisz na cukrzycę? Czy wiesz, do kogo masz się udać? Obejrzyj filmik i dowiedz się, jaki lekarz jest najlepszy dla diabetyka.

Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania

Witam serdecznie. Stan przedcukrzycowy można wykryć w samobadaniu. Warto oczywiście potwierdzić taki wynik badaniami w laboratorium. Jeżeli glukoza na czczo mieści się w przedziale 100-125mg/dl oznacza to iż mamy do czynienia z nieprawidłową glikemią na czczo. Często pomaga zmiana diety i aktywność fizyczna.

lekarz w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
0

Oznaczenie glikemii glukometrem w tej sytuacji mija się z sensem gdyż rozstrzygające jest badanie z krwi żylnej w laboratorium.

Specjalista w dziedzinie diabetologii oraz chorób wewnętrznych.
0
Szymon Suwała
13 poziom zaufania

Stan przedcukrzycowy jak i cukrzycę można wykryć wyłącznie poprzez badanie poziomu glikemii w krwi żylnej. Stan przedcukrzycowy rozpoznajemy gdy poziom glukozy na czczo w dwóch kolejnych badaniach wynosi od 100 do 125 mg/dl, cukrzycę zaś rozpoznajemy w momencie gdy w dwóch próbkach na czczo poziom glukozy jest równy lub większy 126 mg/dl lub gdy w przygodnej próbce krwi (pobranej o dowolnej porze dnia, bez względu na czas od ostatniego posiłku) poziom glukozy jest równy lub większy 200 mg/dl i obecne są objawy hiperglikemii (częstomocz, nadmierne pragnienie, suchość w ustach, senność etc).
Jeśli ktoś z rodziny posiada glukometr, można się nim wesprzeć, ale tak jak wspomniano wcześniej, lekarz nie może postawić diagnozy bez badania krwi żylnej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy