Czy można samodzielnie brać leki na depresję?

Od kilku miesięcy czuję się przygnębiona, nieszczęśliwa. Nie potrafię wytłumaczyć swojego zachowania i sobie z nim poradzić. Jestem mężatką od 14 lat, mam dwoje udanych synów, stabilną sytuację finansową. Mąż stara się jak może, ale ja i tak jestem niezadowolona. Widzę, że moje zachowanie źle wpływa na nasze życie, nie jesteśmy już tak blisko jak kiedyś. Staram się z nim o tym rozmawiać, ale mam wrażenie, że on nie rozumie. Kiedyś cieszyłam się z każdego wyjścia z domu - na basen, do kina czy na zakupy. Zastanawiam się, czy mogłabym zażywać tabletki Persen, może one mi pomogą?

Witam Panią!

Objawy, które Pani opisała mogą wskazywać na depresję. Depresja jest chorobą i wymaga specjalistycznego leczenia. Nie radziłabym Pani podejmować leczenia na własną rękę, ponieważ może ono przynieść wiele szkody. Tym bardziej Persen nie jest lekiem stosowanym w walce z depresją.

Namawiałabym Panią, aby zgłosiła się Pani do psychiatry lub psychoterapeuty, w celu postawienia pełnej diagnozy. Dopiero wówczas możliwe jest podjęcie odpowiedniego leczenia, ale nadal wyłącznie pod okiem specjalisty. W leczeniu depresji najlepsze efekty przynosi leczenie łączone, czyli farmakoterapia połączona z psychoterapią.

Proszę nie lekceważyć swoich objawów, ponieważ mogą się one nasilać. Dlatego zachęcałabym Panią do umówienia wizyty jak najszybszciej. Im wcześniej rozpocznie Pani leczenie, tym będzie ono łatwiejsze.

Pozdrawiam.