Czy można się wyleczyć z fobii społecznej?

Czy w przypadku fobii społecznej po pomoc należy się udać do lekarza psychiatry czy do psychologa? Czy w czasie leczenia stosuje się farmakologie? Czy można się z tego wyleczyć? Bardzo proszę o odpowiedź.

Witaj,
zajmuje się tym psychoterapia,ale przy uciążliwych lękach można wprowadzać farmakoterapię dla uspokojenia.Najlepiej jednak ,jeżeli specjaliści ze sobą współpracują,bo leki nie rozwiążą problemu od strony oswojenia z otoczeniem.
Pozdrawiam serdecznie

Dzień dobry,

najlepiej będzie, jak umówi się Pani do lekarza psychiatry np. w PZP, który oprócz diagnozy i ewentualnego leczenia farmakologicznego, powinien skierować Panią na specjalistyczne leczenie psychoterapeutyczne. Lekarz psychiatra lub/i psychoterapeuta ustalą najbardziej optymalne dla Pani leczenie.

Pozdrawiam,
Kamila Stasik

Witam,
oczywiście, ze wyleczyć można, podstawą działań byłaby psychoterapia, choć gdyby chciałaby Pani korzystać z państwowej służby zdrowia, co jak najbardziej jest możliwe, w Poradniach Zdrowia Psychicznego, zarówno państwowych jak i prywatnych współpracujących z NFZ, być może także wstępna konsultacja z lekarzem będzie konieczna. Pozdrawiam.