Czy można sobie poradzić z depresją bez farmakologii?

Nie jestem zwolenniczką leków ani tej całej chemii, jaką w ludzi się pakuje. To na wstępie. Ostatnio zdiagnozowano u mnie depresję i tak się zastanawiam, czy jest jakiś inny sposób jej leczenia niż leki? Bo mój psychiatra od razu mi leki chciał wcisnąć.

ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

To zależy od rodzaju, przyczyn i nasilenia depresji. Najskuteczniejsze jest skojarzone działanie farmakoterapii i psychoterapii. Jeżeli wykluczyć tę pierwszą formę leczenia, pozostaje psychoterapia, która często sama w sobie jest wystarczającą formą pomocy.

Jeżeli natomiast ma Pan/Pani na myśli, czy depresję można wyleczyć samemu - bez konsultacji z psychiatrą, to odpowiedź brzmi nie. Depresja jest chorobą, którą trzeba leczyć i która sama z siebie nie minie. Nawet jeżeli objawy ustapią samoistnie, mogą nawracać w przyszłości, dlatego najlepiej skonsultować problem ze specjalistą.