Czy można sobie poradzić z zaawansowaną depresją za pomocą psychoterapii i ziół?

Mam 51 lat i od 2 lat wszystkie charakterystyczne objawy depresji. Nie mogę zbytnio liczyć na wsparcie bliskich (syn chory na schizofrenię, mama z początkami Alzheimera, mąż nastawiony anty, kontakty towarzyskie dawno pozrywane). Jedyne, co mnie utrzymuje w jako-takim rygorze, to poczucie obowiązku - moi bliscy wymagają opieki. Nie chcę przyjmować leków. Zaczęłam pić nalewkę z dziurawca ("naturalne" to mój bzik). Czy można sobie poradzić z zaawansowaną depresją za pomocą psychoterapii i ziół?

Dzień dobry!

Psychoterapia oraz higieniczny, uregulowany tryb życia (zdrowa dieta, w tym także wspomaganie się ziołami, aktywność fizyczna, hobby itp.) są bardzo ważnymi elementami wychodzenia z depresji. Niekiedy jednak obycie się bez leków jest bardzo trudno albo niemożliwe. Nie ma powodu, aby się ich obawiać, ponieważ nie mają wielu skutków ubocznych, za to bardzo dobrą skuteczność.
Oczywiście konieczna jest jednak osobista rozmowa z lekarzem psychiatrą oraz z psychoterapeutą, aby dokonać dobrego wyboru.

Pozdrawiam!

Dzień dobry,

W dużej mierze zależy to od przyczyn depresji, jak też samego pacjenta.
Jak najbardziej może Pani spróbować, a jeżeli będzie taka konieczność to zawsze może Pani wesprzeć się farmakoterapią.

Witaj! Jest wiele specjalistów od tła psychicznego. Depresja jest również różnorako postrzegana mimo stosownych publikacji.

Moim zdaniem, leczenie depresji za pomocą samych ziół jest trudne (czy tez leków). Otumania człowieka, obniża jego poziom emocjonalny oraz/lub nadaje efekt zapomnienia.

Do poradzenia sobie z depresją potrzebne jest samozaparcie, wyznaczenie celów, wiara w siebie i swoje możliwości. Można to osiągnąć przy pomocy stosownego specjalisty lub samodzielnie :)

Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego!
http://psychopedagog.eu
http://facebook.com/gabinetdawidkk/